Owoce w diecie odchudzającej

Osoby na diecie odchudzającej starają się ograniczać podaż kalorii w swoich codziennych jadłospisach. Produktami, które zwykle jako pierwsze są eliminowane z diety to te obfitujące w  tłuszcze i węglowodany, a na ich miejsce pojawiają się większe ilości warzyw i owoców, często w postaci soków. Należy jednak przyjrzeć się bliżej tej zamianie w kontekście zasadności zwiększenia ilości owoców.

Warzywa i owoce są doskonałym źródłem witamin i błonnika, dlatego powinniśmy dziennie spożywać około 5 porcji takich produktów. Znalazły się one w podstawie nowej Piramidy Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) – co jest równoznaczne z tym, iż powinny dominować w naszej diecie. Istotnym jest jednak, aby w tych pięciu porcjach przeważały warzywa w ilości 3-4 porcje dziennie, a owoce pojawiały się w ilości jedynie 1-2 porcje, gdzie za porcję rozumiemy cały owoc (warzywo) lub garść owoców, w przypadku drobnych produktów. Te proporcje widoczne są  również w Piramidzie IŻŻ, gdzie na rysunku trzy części stanowią warzywa, a tylko jedną owoce.

Zalecana przewaga warzyw uzasadniona jest mniejszą ich kalorycznością i zdecydowanie mniejszą lub znikomą zawartością węglowodanów (w tym cukrów prostych). Należy zatem komponując jadłospis szczególny nacisk położyć na zwiększanie ilości warzyw. Warzywa (z wyłączeniem ziemniaków i roślin strączkowych) zawsze będą doskonałą przekąską, nawet dla osób na diecie odchudzającej. Owoce natomiast powinniśmy włączać w ilościach zdecydowanie mniejszych, bowiem nadmiar owoców może doprowadzić do wahań poziomu cukru we krwi, a w efekcie pojawienia się napadów głodu i zwiększenia apetytu.

Należy również zwrócić uwagę na formę w jakiej owoce są spożywane.

Zjadając pomarańczę w całości dostarczamy do organizmu witaminy, cukry i błonnik. Błonnik spowolni wchłanianie cukru do krwi, co zapobiegnie później jego nagłym spadkom, a zjedzony owoc wypełni na jakiś czas nasz żołądek.

Wypijając natomiast sok przygotowany z pomarańczy dostarczymy do organizmu tylko witaminy i cukry. Błonnik, który był zawarty w pomarańczy, a przede wszystkim w błonkach otaczających poszczególne cząstki i w miąższu zostanie w znacznej większości usunięty przez wyciskarkę/sokowirówkę,  a jego brak będzie skutkował szybszym przyswojeniem cukru i wzrostem jego poziomu we krwi, a w efekcie później szybszym jego spadkiem powodującym uczucie głodu. Dodatkowo płyn zostanie znacznie szybciej strawiony przez nasz organizm i zapewni wypełnienie żołądka na krócej.

Zatem biorąc pod uwagę efekty zjedzenia pomarańczy lub wypicia przygotowanego z niej soku należy skłonić się ku zjedzeniu owocu w całości.  W ten sposób zapewnimy sobie sytość na dłużej i unikniemy ataku głodu po kilu godzinach od spożycia, ze względu na mniejsze wahania poziomu cukru we krwi.

Podsumowując należy zwracać uwagę na ilość i formę spożywanych owoców w naszej diecie, szczególnie u osób na diecie odchudzającej i z problemami z glikemią. Zawsze korzystniej jest zjeść cały owoc niż wypić sok, a ich ilość ograniczmy do dwóch dziennie.

Pamiętajmy jednak, że bezwzględnie owoc będzie jednak zdrowszą alternatywą dla słodyczy, których kaloryczność, zawartość cukru i poziom przetworzenia jest szkodliwa dla zdrowia.

 

#dietaodchudzajaca #piramidazywieniowa #warsztatdiety